Zespół Szkół w Gromadce


Idź do treści

Menu główne:


Lektury

Biblioteka


Podstawa programowa kształcenia
ogólnego dla szkól podstawowych i gimnazjów.
Szkoła Podstawowa I Etap Edukacyjny
klas I-III Kształcenie Zintegrowane
wg Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 6 sierpnia 2007 r.


LEKTURY:

Hans Christan Andersen - Baśnie
Władysław Bełza - Kto ty jesteś? Polak mały!
Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa
Wanda Chotomska - Legendy polskie
Maria Konopnicka - O krasnoludkach i sierotce Marysi
Maria Krüger - Karolcia
Hugo Lifting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn
Kornel Makuszyński - 120 przygód Koziołka Matołka (księga I)
Alan Aleksander Milne - Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka
ks. Jan Twardowski - Patyki i patyczki
Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci (Lokomotywa, Słoń Trąbalski)


k l a s a I

Marcin Bryczyński: Jedna chwilka, uczuć kilka, czyli z uczuciem o
uczuciach.
Roksana Jędrzejowska-Wróbel: Królewna.
Małgorzta Strękowska-Zaremba: Leniwe literki.
Małgorzata Strzałkowska: Zielony, żółty, rudy, brązowy!
Elżbieta Zubrzycka: Powiedz komuś!


WARTO PRZECZYTAĆ

Hans Christan Andersen: Dziecię elfów
Marcin Bryczyński: Ni pies, ni wydra
Jan Brzechwa: Brzechwa dzieciom
Barbara Cain: Chyba jestem nieśmiały
Jan Grabowski: Czarna owieczka
Hanna Januszewska: Kopciuszek
Grzegorz Kasdepke: Detektyw Pozytywka
Elżbieta Kołysko: Pawian, Cudanna i pułapki zazdrości
Maria Kownacka: Plastusiowy pamiętnik
Hanna Łochocka: O wróbelku Elemelku
Stanisław Pagaczewski: Porwanie Baltazara Gąbki
Charles Perrault: Kot w butach
Małgorzta Strękowska-Zaremba: Abecelki i duch Bursztynowego Domu
Julian Tuwim: Wiersze dla dzieci
Danuta Wawiłow: Najpiękniejsze wiersze
Elżbieta Zubrzycka: Czy mogę pogłaskać psa?


k l a s a I I

Kornel Makuszyński: 120 przygód Koziołka Matołka
Charles Perrault: Bajki
Małgorzata Strzałkowska: Wiersze, że aż strach.
Pady nie od parady.
Gimnastyka dla języka.
Ewa Szelburg-Zarembina: Idzie niebo ciemna nocą…
Najmilsi
Julian Tuwim: Wiersze dla dzieci


WARTO PRZECZYTAĆ

Maecie Aboff: Nie lubię łaskotek
Wanda Chotomska: Pięciopsiaczki
Julia Muszyńska: Cudaczek-Wyśmiewaczek
Dorota Gellner: Zwariowane podwórko
Jan Grabowski: Reksio i Pucek i inne opowiadania
Mira Jaworczakowa: Majka z Siwego Brzegu
Roksana Jędrzejowska-Wróbel: Królewna
Grzegorz Kasdepke: Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu
Krystyna Kleniewska-Kowaliszyn: Magda, Paweł i Ty
Maria Kownacka: Kajtkowe przygody
Małgorzata Krzyżanek: Unia Europejska dla dzieci
Kornel Makuszyński: O wawelskim smoku
Hanna Ożogowskia: Przygody Scyzoryka
Małgorzata Strzałkowska: Zielony, żółty, rudy, brązowy!
Danuta Wawiłow, Natalia Usenko: Wierzbowa 13
Elżbieta Zubrzycka: Powiedz komuś!

k l a s a I I I

Hans Chrystian Andersen: Brzydkie kaczątko
Dziewczynka z zapałkami
Królowa Śniegu
Wanda Chotomska: Dzieci pana Astronoma
Krystyna Drzewiecka: Piątka z Zakątka
Grzegorz Kasdepke: Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek,
które pomogą zrozumiec znaczenie niektórych powiedzeń
Klechdy domowe (Wiano świętej Kingi, Miedziana lampa)
Astrid Lingren: Dzieci z Bullerbyn
Alan Aleksander Milne: Kubuś Puchatek
Danuta Wawiłow, Natalia Usenko: Wierzbowa 13
Elżbieta Zubrzycka: Słup soli


Podstawa programowa kształcenia
ogólnego dla szkól podstawowych i gimnazjów.
Szkoła Podstawowa II Etap Edukacyjny
klasy IV-VI
wg Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 23 grudnia 2008 r.



LEKTURY:

France Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród
Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa
Carlo Coolodi - Pinokio
Rolad Dal - Charcie i fabryka czekolady
Antonina Romańska - Historia żółtej ciżemki
Irena Jurgielewiczowa - Ten obcy
Stanisław Lem - Bajki robotów
Cliv Staples Lewis - Opowieści z Narnii; Czarownica i stara szafa
Astrid Lindgren - Bracia łwie Serce
Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy
Aleksander Minkowski - Dolina Światła
Ferene Molnar - Chłopcy z Placu Broni
Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
Edmund Niziurski - Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Sposób na Alcybiadesa
Joanna Olech - Dynastia Miziołków
Joanna Onichimowska - Duch starej kamienicy
Daleki rejs
Sempe i Gościnny - Mikołajek (dowolny tom)
Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy
Alfred Szklarski - Tomek w krainie kangurów
Dorota Terakowska - Władca Lewaku
Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera
John Rondla Rewel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem
Juliusz Verne - W 80 dni dookoła świata
Moony Witcher - Dziewczynka z szóstego księżyca


k l a s a I V

Hans Christian Andersen: Baśnie
Jan Brzechwa: Akademia pana Kleksa
Frances Hodgson Burnett: Mały Lord
Mała księżniczka
Carlo Collodi: Pinokio
Jakub i Wilhelm Grimm: Baśnie
Tove Janson: Opowiadania z Doliny Muninków
Janusz Korczak: Król Maciuś Pierwszy
Maria Ewa Letki: Jutro znów pójdę w świat
Astrid Lindgren: Bracia Lwie Serce
Charles Perrault: Baśnie

WARTO PRZECZYTAĆ

Jadwiga Korczakowska: Spotkanie nad morzem




k l a s a V

Frances Hodgson Burnett: Tajemniczy ogród
Michael Ende: Momo
Nie kończąca się historia
Astrid Lindgren: Emil ze Smalandii
Kornel Makuszyński: Panna z mokrą głową
Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni
Hanna Ożogowska: Tajemnica zielonej pieczęci.
Jan Parandowski: Przygody Odyseusza
Sat Okh: Biały mustang
Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy
Seweryna Szmaglewska: Czarne Stopy
Jon Rondla Rewel Tolkien: Rudy Dżil i jego pies
Mark Twain: Przygody Tomka Saywera


k l a s a V I

Daniel Defoe - Robinson Cruzoe
Irena Jurgielewiczowa: Ten obcy
Stanisław Lem: Bajki robotów (wybór)
Cliv Staples Lewis - Opowieści z Narnii; Czarownica i stara szafa
Kornel Makuszyński: Szatan z siódmej klasy
Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
Małgorzata Musierowicz: Kłamczucha
Alfred Szklarski - Tomek w krainie kangurów


Podstawa programowa kształcenia
ogólnego dla szkól podstawowych i gimnazjów.
Gimnazjum III Etap Edukacyjny
wg Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 23 grudnia 2008 r.


LEKTURY:


1. Utwory z klasyki światowej:
Biblia (fragmenty)
Homer - Iliada lub Odyseja
Molier - Świętoszek lub Skąpiec
Pieśń o Roladzie
Antoine de Saint Exupéry - Mały Książę
William Szekspir - Romeo i Julia
wybrane utwory fantasy: Ursuli Le Gauin, Johna Rolanda Reuela Tolkiena
wybrane utwory detektywistyczne: Artura Conan Doyle'a, Agaty Christie

2. Utwory z klasyki polskiej
Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego
Bogurodzica
Arkady Fiedler - Dywizjon 303
Ida Fink - wybrane opowiadanie
Aleksander Fredro - Zemsta
Konstanty Ildefons Gałczyński - wybrane utwory
Aleksander Kamieński - Kamienie na szaniec
Jan Kochanowski - wybrane fraszki i treny
Ryszard Kapuściński - wybrany utwór
Ignacy Krasicki - wybrane bajki
Stanisław Lem - wybrane opowiadanie
Adam Mickiewicz - wybrana ballada, Dziady cz. II
Sławomir Mrożek - wybrane opowiadanie
Eliza Orzeszkowa - wybrana nowela
Jan Parandowski - Mitologia
Bolesław Prus - wybrana nowela
Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy, Quo Vadis lub Potop
Juliusz Słowacki - Balladyna
wybrane wiersze: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta

3. Powieść młodzieżowa
np. Małgorzaty Musierowicz lub Doroty Terakowskiej


k l a s a I

Gall Anonim: Kronika polska
Biblia
Bogurodzica
Jostain Gaarder: Świat Zofii
Homer: Iliada
Horacy: Exegi monumentum
Jarosław Iwaszkiewicz: Ikar
Aleksander Kamieński: Kamienie na szaniec
Zofia Kossak: Gród nad jeziorem
Kwiatki św. Franciszka
Małgorzata Musierowicz: Kłamczucha
Jan Parandowski: Mitologia
Pieśń o Rolandzie
Antoine de Saint-Exupéry: Mały Książę
Emanuel Schmidt: Oskar i pani Róża
Henryk Sienkiewicz: Krzyżacy
Wiliam Szekspir: Romeo i Julia
J. R. R. Tolkien: Dzieci Hurina


k l a s a I I

Biblia
Bogurodzica
Miron Białoszewski: Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
Miguel Cervantes - Don Kichote (fragmenty)
Witold Gombrowicz: Ferdydurke (fragmenty)
Homer: Odyseja (fragmenty)
Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec
N. H. Kleinbaum: Stowarzyszenie umarłych poetów
Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz (fragmenty)
Molier: Skąpiec
Antoine de Saint Exupéry - Mały Książę
Henryk Sienkiewicz: Latarnik
Stefan Żeromski: Syzyfowe prace


k l a s a I I I

Biblia
Antoni Czechow: Wybór nowel
Alighieri Dante: Boska Komedia (fragmenty)
Dzieje Tristana i Izoldy
Josteina Gaarder: Świat Zofii (fragmenty)
Gustaw Herling-Grudziński: Inny świat
Stanisław Lem: Cyberiada
Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz (fragmenty)
Czesław Miłosz: Dolina Issy (fragmenty)
Mity greckie - Jan Parandowski: Mitologia
Bolesław Prus: Faraon
Juliusz Słowacki: Balladyna
Sofokles: Antygona
William Szekspir: Romeo i Julia
Jon Rondla Rewel Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem
Melchior Wańkowicz: Ziele na kraterze (fragmenty)
Stanisław Wyspiański: Wesele



WARTO PRZECZYTAĆ

William Golding: Władca much
Aldous Huxley: Nowy wspaniały świat
Anna Kamieńska: Książka nad książkami
Ryszard Kapuściński: Wojna futbolowa
Leszek Kołakowski: Mini - wykłady o maxi-sprawach
Jan Miodek: O języku do kamery
Georgie Orwell: Folwark zwierzęcy
WLadysław Szpilman: Pianista
Józef Tischner: Historia filozofii po góralsku


Powrót do treści | Wróć do menu głównego